Sosyal Durum
Eğitim ve Kültür Durumu
Ekonomik Durum
Tarihi, Coğrafi Yapısı
İdari Durumu
Ulaştırma ve Altyapı
Nüfus Durumu


Sosyal Durum:
            İlçe merkezi ve köylerin sahil bandındaki konutlar modern tarzda yapılmış, Akdeniz mimarisi özelliklerini taşıyan yapılardan oluşmaktadır. Köy evleri çoğunlukla tek yada iki katlı taştan yapılmış, çatıları kiremitle kaplıdır. Turizmin gelişmesiyle birlikte büyük bir yapılaşma görülmektedir. Birçok tatil siteleri otel,motel ve yazlık evler yapılmaktadır. Yapılaşma yazlık ev niteliğinde olduğundan ilçe merkezinde konut sıkıntısı çekilmektedir. Kiraların yüksek oluşu nedeniyle ilçe merkezine gelen memurlar zor durumda kalmaktadır. İlçe genelinde kadastro çalışmaları tamamlanmıştır. Aynı zamanda 24.05.1995 tarihinde İzmir ll.no.lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca Datça Yarımadasının tamamı Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş,derecelendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Ayrıca ilçe merkezinde Eski Datça ve Reşadiye Mahallelerinde kentsel sit mevcut olup,eski taş evler koruma altındadır. Yapılaşma ve onarım adı geçen kurulun izniyle mümkün olabilmektedir.

            Datça’da aynı tarlada bir yılda üç ürün almak mümkündür. Tarım alanlarının imara, konut yapımına açılması verimli zirai alanların kaybına yol açmaktadır. Tarım kesimiyle uğraşan vatandaşlarımızın yeni tarım alanları arayışına girdikleri, ayrıca bu kesimde işsizliğin artma eğiliminde olduğu, ilçemizin tarım üretiminde azalmaların varlığı gözlenmektedir. İlçe genelinde deniz sporlarına ve futbola ilgi büyüktür. İlçe gençlerinden oluşan ve amatör olarak faaliyet gösteren Datça Belediye spor ve Betçe Spor 1.amatör kümede mücadele etmektedirler. İlçemizin Reşadiye Mahallesinde 1000 seyirci kapasiteli nizami ölçülere sahip bir futbol sahası bulunmaktadır. İlçemizde vatandaşlarımızın sinema ve tiyatro seyretme olanağı yoktur. İlçeye has gelenek ve görenek mevcut değildir.1995 yılından bu yana Datça-Knidos Badem Festivali adıyla bir festival düzenlenmektedir. Festival her sene kültür ve sanat etkinliklerine de ağırlık vererek gelenekselleştirilmiştir. İlçe merkezindeki anfitiyatroda yaz aylarında çeşitli konserler organize edilmekte, tiyatro ve sinema gösterileri yapılmaktadır. İlçede yataklı tedavi kurumu olarak 25 yataklı Devlet Hastanesi hizmet vermekte olup, hastane bahçesinde iki katlı binada Merkez Sağlık Ocağı Tabipliği 1987 yılından beri hizmet vermektedir. Ayrıca, Kızlan, Mesudiye ve Cumalı köylerinde birer adet sağlık evi bulunmaktadır. Devlet Hastanesi ve Sağlık Ocağında 1 Çocuk doktoru, 9 pratisyen hekim ile 1 diş hekimi ve 33 ebe ve hemşire İlçemizde sağlık hizmeti vermektedir. Merkez Sağlık Ocağında 2 çevre sağlık teknisyeni görev yapmaktadır.


Eğitim ve Kültür Durumu:
            Datça’da okur yazar oranı %99 gibi oldukça yüksektir. Vatandaşların %60’ı ilkokul, %10 ortaokul, %12’si lise mezunu, %6’sı lise dengi meslek okulu, %11’i de yüksek okul mezunudur. İlçemizde 6 ilköğretim okulunda toplam 1693 öğrenciye 102 öğretmen, 7 memur ve 8 yardımcı hizmetler personeli ile eğitim ve öğretim hizmeti verilmektedir. Taşımalı sistemle İlçemizde 2001-2002 öğretim yılında toplam 520 öğrenci taşınmaktadır. Ayrıca, taşımalı sistemle taşınan öğrenciler için Reşadiye İlköğretim Okulu, Yılmazlar İlköğretim Okulu ve Cumalı Atatürk İlköğretim Okulu’nda öğle yemeği verilmektedir. Şehit Ersoy Yorulmaz Lisesi’nde 145 ve Özcan Yılmaz Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde 133 öğrenci olmak üzere toplam 278 öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti verilmektedir.

            Datça Öğretmen Evi ve Akşam Okulu 100 oda, 200 yatak kapasitesine sahiptir. Türkiye’nin Başkent Öğretmen Evi’nden sonra ikinci büyük öğretmen evidir. Öğretmen Evi’nin bünyesinde yüzme havuzu, restoran, lokal ve bar mevcuttur. Hiçbir kadrolu elemanı yoktur. Sezonda sözleşmeli personelle hizmet vermektedir. MEB Datça Eğitim ve Sosyal Tesisler Merkezi 600 yatak kapasitesine sahiptir. Her yılın Haziran ayında sadece öğretmenlere hizmet vermeye başlayan tesisler 10’ar günlük devreler halinde Eylül ayına kadar 8 gruba hizmet vermektedir. Tesislerin bünyesinde yüzme havuzu, restoran, lokal, bar, market ve spor tesisleri mevcuttur. Sezonda sözleşmeli personelle hizmet vermektedir. Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesisler 48 dönümlük bir alanda denize hakim bir konumdadır. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, örgün eğitim dışında kalan vatandaşlarımıza makine nakışı, kumaş boyama, yabancı dil ve bilgisayar gibi çeşitli kurslar açmaktadır. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü 1 Müdür ve 1 Müdür Yardımcısı ile diğer okullardan çeşitli branş öğretmenleri ile hizmetlerini sürdürmektedir.


Ekonomik Durum:
            20 yıl öncesine kadar ilçenin ekonomik hayatı tamamen tarıma dayalı iken, ulaşım olanaklarının artması ile ilçenin ekonomisi değişerek gelişmiş, tarımın yanın da turizm de geçim kaynakları arasında yer almıştır.

Tarım
            Geleneksel yöntemlerin hakim olduğu tarımsal faaliyetler ilçe ekonomisinin temelini oluşturur.Bu sektördeki girdi bal, badem, zeytinyağı ve güzlük domatesten sağlanır. Tarım ürünleri içerisinden eski ve önemlisi bademdir.İçerdiği aroması ile lezzetinden dolayı ülke çapında ün yapmıştır.Türkiye’de halkın yoğun olarak gelir temin etmek amacıyla bademle uğraştığı tek merkezdir. Tarımsal gelir kaynakları arasında Güz Domatesininde ayrı bir önemi vardır.İlçenin iklim yapısından dolayı Ocak ortasına kadar tarla domatesi bulmak mümkündür. İlçemizde sanayi tesisi bulunmamakta, sadece zeytin yağı imalathanelerinde zeytinyağı üretilmektedir. İlçe merkezi Reşadiye Mahallesinde modern tarzda üretim yaparak büyük çoğunluğunu ihraç eden Güller Dağı zeytin yağı imalathanesi, Yazı Köyü, Karaköy, Yaka’da 1’er ve Kızlan’da 2 olmak üzere toplam 6 zeytinyağı imalathanesi vardır. Ayrıca köylerde aile işletmesi niteliğinde birçok zeytinyağı mengeneleri de bulunmaktadır.

İlçedeki 7240 hektar tarım arazisinde;
2200 hektar zeytinlik,
2730 hektar bademlik,
28 hektar narenciye,
8 hektar bağ,
300 hektar sebze bahçesi,
4 hektar kavaklık,
80 hektar hububat bulunmaktadır.
1890 hektar alanda ekim-dikim yapılmamakta,
8400 hektar da ürün getirmeyen toprak bulunmaktadır.
Bu alanlarda yılda yaklaşık;
800 ton iç badem, 400 ton çağla,
2000 ton zeytin,
8000 ton güzlük ve 1200 ton yazlık domates,
7600 kovan mevcut olup 243 ton bal üretimi yapılmaktadır.
            Üretimi yapılan iç badem ve çağla, domates ve balın önemli bir bölümü dışarıya satılırken, üretilen zeytin ve zeytin yağının büyük bir bölümü çiftçinin kendi ihtiyacını karşılamakta, çok az bir bölümünün satıldığı gözlenmektedir. İlçede üretilen diğer ürünler arasında narenciye, incir ve üzüm başta olmak üzere çeşitli meyve türleri yer alırken çok az miktarda serada turfanda sebze üretilmektedir.

Turizm
            Datça Yarımadası, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiş olması dolayısıyla bozulmamış doğası, 235 km’lik sahil şeridi ve 52 koyu , zengin flora ve faunası, Knidos Antik Kenti ile gelecekte en önemli turizm merkezlerinden birisi olmaya adaydır. Eko turizm için geniş imkanları mevcut olup, Bodrum ve Fethiye arasında yoğunlaşan ülkemiz yat turizminin odaklandığı bir yer olarak önemli bir yer taşır. Öte yandan Datça, kitle turizminin yoğunlaştığı Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi tatil yörelerimizde tatillerini geçiren yerli ve yabancı turistler için nefes alınacak trekking, sürf, yelken gibi doğa ve su sporlarının yapılabileceği ideal ortamlara sahiptir. Sürekli esen rüzgarı ile nemin hissedilmediği, terlemeden tatil imkanını sağlaması ve bol oksijeni dolayısıyla sağlık turizmi içinde ideal bir yerdir.

            Turizm, ilçenin ekonomik hayatında son yıllarda hızla önem kazanmış ve halkın önemli gelir kaynakları arasında yer almaya başlamıştır. Bu olguya paralel olarak ilçenin konaklama imkanını arttıran tesislerin sayısının yıldan yıla hızla arttığı gözlenmektedir. Datça Yarımadası, Bodrum ve Marmaris’ten Mavi Tur düzenleyen tekneler için oldukça önemli bir güzergah olmakta ve Datça Limanı bu tekneler için önemli bir konaklama yeridir. Datça Limanı’na giriş-çıkış yapan tekneler arasında yunan adalarından gelen tekne ve yatlar önemli bir yer tutar.

Datça’da bulunan konaklama tesislerimizde;
1)Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli 5 otel ve pansiyonda 207 oda ve 418 yatak mevcuttur.
2)Belediyeden belgeli 66 otel, pansiyon, apart ve kampingde 1015 oda ve 2649 yatak bulunmaktadır.
3) Turizm Bakanlığı ile Belediyeden belgeli toplam 71 otel, pansiyon, apart otel ve kampingde 1222 odada 3067 kişi için konaklama imkanı vardır.

Datça Limanı’ndan ilçemize;
a)1999 yılında 483 yatla gelen kişi sayısı 2768,
b)2000 yılında 384 yatla gelen kişi sayısı 1981,
c)2001 yılında 676 yatla gelen kişi sayısı 4536’dır.

Datça’da mevcut 3 bankada bozdurulan döviz miktarları ise;
a)1999 yılında 8.380.316,
b)2000 yılında 8.231.256,
c)2001 yılında 9.104.551 Amerikan doları karşılığıdır.

Knidos Ören Yeri’ni;
a)1999 yılında 13.221 kişi ziyaret etmiş, 10.120.000.000 TL,
b)2000 yılında 16.487 kişi ziyaret etmiş, 24.285.000.000 TL,
c)2001 yılında 21.049 kişi ziyaret etmiş ve 28.172.000.000 TL giriş ücreti ödemişlerdir.

            Yunan adalarından, özellikle Rodos ve Sömbeki adalarından, ilçemize Cumartesi günleri teknelerle alışverişe gelen yunanlılar ilçemize döviz girdisi sağlamaktadırlar. Ayrıca, Mayıs-Ekim ayı arasında Rodos ve Sömbeki adalarından günübirlik seferler düzenlenerek yunanlı ve bu adalarda tatil yapan çeşitli uluslara mensup tatilciler ilçemize gelmektedir. Bu yolla ilçemize gelen günübirlik tatilci sayısının bu yıl geçtiğimiz yıla göre üç kat arttığı gözlenmiştir. Turizmin ilçede gelişmesiyle birlikte inşaat sektörü ekonomik hayatta önemli yer tutmaya başlamıştır. Gerek konaklama tesis inşaatları gerekse de yazlık kooperatif ve diğer konut inşaatlarında çalışan azımsanamayacak bir işçi kesimi bulunmaktadır. Turizm sezonu dışında sürdürülen inşaat çalışmaları kış aylarında tarımın yanında ekonomik hayatı canlı tutmaktadır.


Tarihi, Coğrafi Yapısı
            Dünyaca tanınmış Bodrum, Marmaris, Gökova, Dalyan, Fethiye gibi turizm merkezlerinin arasında yer alan Datça Yarımadası uzun bir geçmişe sahiptir. Önceleri Karyalılar’ın M.Ö.1100 yılından sonra da Dorlar’ın hakimiyeti altında kalmıştır. Dorlar, Hexapolis Birliği adı altında 6 şehir kurmuşlar ve Datça Yarımadası’ndaki Knidos’u kendilerine merkez yapmışlardır. Pers saldırılarına karşı koymak için Dorlar, Balıkaşıran denilen yerde kanal açarak yarımadayı ada yapmak istemişlerse de tanrıların gazabına uğradıklarına inanarak vazgeçmişlerdir. Persler’den sonra Datça Yarımadası, Atinalılar’ın, Ispartalılar’ın, Romalılar’ın ve 1282’de Germiyanoğulları’ndan Menteş Bey’in hakimiyetine girmiştir. 1390 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na katılan Datça’nın adı, Sultan Reşad zamanında Reşadiye olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyet Dönemi’nde Datça,1928 yılında Muğla İli’ne bağlı bir ilçe olmuş ve ilk merkezi Reşadiye Mahallesi’nde kurulmuştur. Daha sonra 1947 yılında ilçe merkezi Reşadiye Mahallesi’nden İskele Mahallesi’ne nakledilmiştir.

            Ünlü matematikçi ve filozof Eudoxus, en iyi yontulmuş çıplak Afrodit Heykeli’ni yapan Heykeltıraş Praxiteles, Skopas, Bryaxis, Mısır’daki Alexandria Feneri’nin mimarı Sostrates Knidos ören yerinde yaşamışlardır.Afrodit heykelinin kaidesi, 8000 kişilik tiyatro, güneş saati, Demeter mabedi 80 bin kişinin yaşadığı Knidos Antik Kenti kalıntılarındandır. İlçede ayrıca, Hızırşah Köyü’nde Selçuklular ’dan kalma camii, seramik atölyelerinin kalıntıları, Reşadiye Mahallesi’nde Mehmet Ali Bey Konağı, Reşadiye Camii ile Emecik Köyü’nde tapınak kalıntıları tarihten günümüze kalan kalıntıların bazılarıdır.

            Datça,coğrafi bölge olarak Ege Bölgesi’ne girer. Anadolu’nun güneybatı bölümünde Gökova Körfezi ile Hisarönü Körfezi arasında Ege Denizi’ne doğru uzanan yarımada üzerinde kurulmuştur. Datça, dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Dağlar doğu-batı doğrultusunda Ege Denizi’ne doğru uzanmaktadır. Datça Yarımadası’nın en yüksek noktalarını Bozdağ(1174), Kalecik Dağı(881), Karadağ(786), Emecik Dağı(704), Yarık Dağı(615) gibi dağları oluştururlar. Arazinin %65.9u orman alanı, %18.3’ü seyrek çalılık ve kayalık olup sadece %15.8’i tarım alanıdır. Kızlan ovası, Burgaz düzlüğü, Reşadiye ovası ile kıyı düzlüklerinin en önemlilerinden olan Karaköy, Palamutbükü ve Mesudiye ilçenin ovalarıdır.

            Yüzölçümü 446 km2 olan yarımadanın 235 km’lik sahil bandı dantel gibi büyüklü küçüklü 52 koyla bezenmiştir. Marmaris ile Datça sınırını teşkil eden Balıkaşıran’da (Datça’ya 64 km) kara genişliği 1 km’ye kadar inerken en geniş yeri 17 km’dir.70 km’lik bir karayolu ile Marmaris’ten Datça’ya ulaşılmaktadır. Yaz aylarında Datça-Bodrum arasında çalışan feribot seferleri ile Bodrum’a 2 saatte ulaşılmaktadır. Datça’ya Milas-Bodrum ve Dalaman havaalanları yoluyla yurtiçi ve yurtdışı hava ulaşımı sağlanmaktadır. Datça, tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Üç tarafı denizle çevrili yarımadadan yazın esen serin kuzey rüzgarları kavurucu sıcakları yok eder. Nem oranı ortalama %58 olan Datça’da yılın 300 günü güneşli geçer.


İdari Durumu
            İlçe merkezi, Belediye sınırları içinde bulunan ve birbirlerinden yaklaşık 2’şer km mesafede yer alan İskele, Reşadiye ve Eski Datça mahallelerinden oluşmaktadır. İlçeye bağlı 9 köy vardır. Bunlar sırasıyla Emecik, Kızlan, Karaköy, Hızırşah, Sındı, Mesudiye, Yaka, Cumalı ve Yazı Köyü’dür. Genelde dağlık alanda bulunan köylerde, özellikle turizm ve ziraatin gelişmesiyle sahile doğru bir yerleşme olduğu görülmektedir. Devlet dairelerinin çoğunluğu hükümet konağına yerleşmiş olup, yer sıkıntısı bulunmamaktadır.


Ulaştırma ve Altyapı
            Datça’yı Marmaris’e bağlayan 70 km’lik karayolunun genişletme ve iyileştirme çalışmaları ihalesi karayollarınca yapılmış olup, 3 müteahhit firma tarafından ödenekler çerçevesinde sürdürülmektedir. Yol için Turizm Bakanlığının 2001 yılı Mali bütçesinden ayrılan ödenek 1.7 trilyondur. Datça-Knidos Ören Yeri’nin Yazı Köyü’nden itibaren 6 km.lik yolunun iyileştirme çalışmaları ilgili kuruluşlarca planlama düzeyinde yürütülmektedir. Ören yerine elektrik ve su getirilmesi çalışmaları için de Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alınması çalışmalarına başlanmıştır.

            İlçede yat limanı bulunmamaktadır. 235 km.lik sahil şeridine sahip bir yarımadada kurulu olmasına rağmen deniz yolu ile ulaşımı sağlayan bir deniz taşıtı çalışmamaktadır. Yaz aylarında Karaköy Köyü Körmen Limanından Bodrum İlçesi’ne düzenli olarak günlük karşılıklı feribot seferleri yapılmaktadır.Limanımıza dış limanlardan yalnız Yunanistan’ın Sömbeki adasından tek taraflı olarak yaz aylarında cumartesi günleri 3 küçük yolcu gemisi ve haftada 3 gün deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır. Bunun dışında küçük tekneler ve özel yatlarla Bodrum ve Marmaris ilçeleri ile Yunanistan’a ait Sömbeki ve Rodos adalarına ulaşım yapılabilmektedir.

            Yolu olmayan köyümüz bulunmamaktadır. İlçe merkezinin ve dokuz köyün tamamının enterkonnekte sisteme bağlı elektriği vardır. Yazlık tatil siteleri de bu elektrikten yararlanmaktadır. İlçeyi besleyen enerji Marmaris trafo merkezinden gelmektedir. Marmaris’ten gelen bu enerji hattı üzerinde çok fazla abone bulunduğundan bu abonelerin birinde olabilecek bir arıza direkt olarak ilçemizi olumsuz yönde etkilemektedir.  İlçemizin kanalizasyon sistemi şehir içi şebeke hattı tamamlanmış, arıtma tesislerinin ihale çalışmaları İller Bankası tarafından daha henüz sonuçlandırılmamıştır. Atıklar fosseptik çukurlarında toplanmaktadır. Özellikle turizm sezonunda Belediyeye ait 2, özele ait 3 vidanjör yetersiz kalmakta, artan nüfusla birlikte fosseptiklerin taşmasıyla çevre kirliliği meydana gelmektedir. Tatil sitelerinden sadece Aktur ve Karaincir tatil sitelerinde arıtma tesisi bulunan kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Arıtma tesisi yapmak zorunda olan turistik tesisler maliyetin fazla oluşu ve yapılmakta olan kanalizasyonun biteceğini beyan ederek arıtma tesisi yapmaktan kaçınmaktadırlar. Köylerde kanalizasyon şebekesi olmayıp, atıklar fosseptik çukurlarında toplanmaktadır.

            Datça’da telefonsuz yerleşim yeri yoktur. İlçemizde 4842’si merkezde, 4864’ü ise köylerde olmak üzere toplam 9706 abone kapasiteli telefon şebekesi bulunmaktadır. Ancak yapılaşma oranı yüksek olduğundan abone kapasitesinin arttırılması gerekli olmaktadır. İlçemizde hizmete giren verici istasyonları sayesinde bütün televizyon ve radyo kanalları izlenebilmektedir. İlçe merkezinde 1991 yılında hizmete giren içme suyu şebekesine 1998 yılında yapılan ilavelerle şimdilik Datça ilçe merkezinin içme suyu sorunu halledilmiş durumdadır.

Nüfus Durumu:
Datça İlçesi’nin 1990-1997 ve 2000 yıllarında yapılan nüfus sayım sonuçları aşağıya çıkarılmıştır:
 
Merkez Nüfusu
Cumalı Köyü
Emecik Köyü
Hızırşah Köyü
Karaköy Köyü
Kızlan Köyü
Mesudiye Köyü
Sındı Köyü
Yaka Köyü
Yazı Köyü
Genel Toplam
1990 yılı
5095
694
1015
497
764
783
522
364
520
583
10837
1997 yılı
6039
749
773
479
737
932
539
380
471
616
11715
2000 yılı
8810
746
916
469
788
852
593
354
568
566
14662

            İlçe Merkezi’ndeki nüfusun %19’u 0-14 yaş arası, %36’sı 15-29 yaş arası, %27’si 30-50 yaş arası, %12’si 50-70 yaş arası, %6’sı 70 yaş üstüdür. Nüfus artış hızı düşüktür. İlçenin toplam nüfusunun %60’ı tarımla uğraşmakta olup, %16’sı memur, %24’ü ise serbest meslek erbabıdır. Datça’da özellikle yaz aylarında yazlıkçıların gelmesiyle birlikte nüfusun mevsimsel olarak 40 bin civarına yükseldiği tahmin edilmektedir. Son yıllarda ilçenin ılıman iklimi nedeniyle emekli olup sürekli ya da yılın büyük bir bölümünü Datça’da geçirenlerin sayısının hızla arttığı görülmektedir. Sürekli yaşayanların arasında, başta Almanlar, İngilizler olmak üzere çeşitli uluslara mensup yabancı emekliler bulunmaktadır. Bunların içinde 80 kişi ikamet tezkeresi alarak Datça’da yılın büyük bölümünü geçirmekte, 20-30 kişi de yaz ayları turistik amaçlı gelip 2-3 ay kalmaktadır. Yabancıların büyük bir bölümünün konut satın aldığı, diğer bölümünün de konut kiralama yoluna gittiği görülmektedir. Datça’da yaşayanlardan yabancılarla evlenenlerin sayısının son yıllarda arttığı gözlenmektedir.

            Diğer yandan Datça doğumlu olup, çeşitli şehirlerde yaşayan Datçalıların (memuriyet, iş kurma nedenleriyle) büyük çoğunluğunun İzmir, Muğla, Milas, İstanbul ve Ankara’da bulundukları tahmin edilmektedir. Özellikle genç grubu oluşturan bu kesim Datça’dan dışa göçe neden olmaktadır. Nüfus artış hızının düşüklüğüne rağmen, ilçeye yerleşen emekli kesimin yüksekliği nedeniyle genelde nüfus artışı görülmektedir.

Kaynak : Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı - www.egev.org

 

 

Ana Sayfa     datcarehberi@gmail.com   /   TEL : 0535 - 587 74 93